Ženy Vysočiny

Prvních dvanáct životních příběhů pro vás sepsala brněnská spisovatelka a copywriterka Alena Kastnerová. Vycházela z dostupných zdrojů a hledala důležité životní milníky jednotlivých žen i jejich vztahů s Vysočinou. 
Originální ilustrace vytvořila Julie Itusa Opletalová, která se snažila vystihnout klíčovou podstatu a sílu každého z příběhů. 
Teď už je to na vás. Nechte se unášet a inspirovat. 

Kdyby o ní vznikl film, byl by dlouhý, napínavý a vyžadoval by opravdu zkušeného scénáristu. Takového, který by byl schopen popsat bohatost charakteru hlavní hrdinky tak, aby jej diváci pochopili. Zvraty v životě Gertrudy Sekaninové-Čakrtové totiž nebyly jednoduché a těch těžkých bylo výrazně víc než těch příjemných. Ona se však - jako pravá...

Říká se o ní, že byla první moravskou malířkou, ale i kdyby nebyla první, při pohledu na její obrazy je jedno, kolikátá a na kterém žebříčku se umístila. Její malby totiž, to je taková krása! A nadto ještě cenný dokument: tradic, často již zaniklých, krojů architektury... Tato rodačka z Velkého Meziříčí svým dílem proslavila rodné město jako nikdo...

Francouzská básnířka a překladatelka, v jejímž díle se mocně odráží krajina Vysočiny, kde díky sňatku s českým básníkem Bohuslavem Reynkem prožila podstatnou část svého života.

Filozofka, feministka, překladatelka, básnířka a prozaička - "žena s duší lesa". Nejvíce je známa svou korespondencí s Otokarem Březinou, ale redukovat její život pouze na tuto část by bylo její trestuhodné podceňování.

Zazářila na velmi krátkou chvilku, ale i ta jí stačila, aby si svými lyrickými verši podmanila jak čtenáře, tak kritiku. Na milost ji vzal i nesmlouvavě přísný kritik Arne Novák, přátelila se s F. X. Šaldou, jejím důvěrníkem byl František Halas. Ten ji nezištně propagoval až do své smrti; spolu s ním zemřel i její odkaz.

Máte tip na další zajímavé osudy žen z Vysočiny?

Napište nám o nich!