Hlasatelka špatných zpráv - Kamila Moučková

02.07.2021

Kamila Moučková

1928-2020

Hlasatelka, recitátorka, disidentka, politička. První moderátorka - žena televizních zpráv v Evropě. 


Její život, to bylo samé nahoru a dolů. Coby oblíbená televizní hlasatelka zažila náklonnost davů, jako disidentka zase zakusila, jaké to je "žít jako zločinec", jak později pojmenovala fázi života, během které se nesměla věnovat své profesi. Pamětníci si ji budou už asi navždy pamatovat především jako tu, která v roce 1968 ohlásila z televizní obrazovky invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa. 

"Když se ohlédnu za svým životem, mám čisto."  

Kamila Moučková v rozhovoru pro Český rozhlas

1928 Narozena v Jihlavě jako Kamila Nová

Kamila se narodila do angažované rodiny. Jejím otcem byl člen KSČ, politik a novinář Vilém Nový, politické činnosti v komunistické straně se ale věnovali oba její rodiče, takže Kamilu až do školních let vychovávala babička. Do života rodiny mocně zasáhla válka - v roce 1939 Kamilin otec emigroval do Anglie, kde působil jako hlasatel v BBC. Kamilina matka proto skončila v roce 1942 v koncentračním táboře v Ravensbrücku. Kamily se opět ujala babička, která ji vychovávala v Polné. Tam se Kamila poprvé setkala s ochotnickým divadlem - a zahořela pro herectví. 

1946 Vstupuje do KSČ
1946 Herečka v divadle v Teplicích
1946-1948 Herečka v divadle v Jihlavě
1947 Sňatek s Milošem Willigem, dcera Kateřina

Členství v KSČ Kamile věnoval její otec. Vrátil se z emigrace a před Kamilu položil překvapení: červenou knížku coby dar. Před matku, která se krátce před tím vrátila z koncentráku s osmatřiceti kilogramy váhy, zase rozvodové papíry. Z Anglie si totiž přivezl novou ženu. Manželství rodičů se tedy rozpadlo a Kamila zůstala s maminkou. Ta si až do smrti držela naději, že se k ní manžel vrátí...

Kamila se, po ukončení základní školy, neúspěšně pokusila o studium na ostravské konzervatoři a krátce působila jako herečka v divadle v Teplicích a Jihlavě. Dva roky po válce se vdala za svého hereckého kolegu a narodila se jí dcera Kateřina.

1949 Sňatek s Josefem Moučkou
1951 dcera Barbora

První manželství jí vydrželo dva roky, pak se Kamila zamilovala. Josef Moučka byl medik a rodinný přítel a Kamila se za něj vdala v témže roce, kdy byl uvězněn její otec. Politické čistky odstartovaly a Vilém Nový byl jedním z řady odsouzených v sérii vykonstruovaných procesů. Svým soudruhům tento přešlap později odpustí, své dceři její politické názory nikoli. 


1949-1956 Hlasatelka Československého rozhlasu
1956 Syn Ondřej
1957 Hlasatelka Československé televize

K herectví se Kamila nastálo už nikdy nevrátila, její kariéra nabrala směr poté, co nastoupila do jako hlasatelka programu do rozhlasu. Její kultivovaný, zralý projev si okamžitě získaly své obecenstvo, a tak není divu, že krátce po narození syna dostala Kamila nabídku na spolupráci s nově vznikajícím médiem - televizí. 1. ledna 1957 byly u nás poprvé vysílány televizní zprávy a Kamila byla tou vyvolenou, která je moderovala. Stala se první ženskou moderátorkou zpráv nejenom u nás, ale i v rámci Evropy - do té doby byla tato funkce doménou výhradně mužů. 


1959 Rozvod s Josefem Moučkou 

V 60. letech šla Kamila ve své profesi od úspěchu k úspěchu. Stala se velmi známou osobností, pro její noblesu, krásu a lidskost ji milovali diváci, profesionalitu zase oceňovali odborníci. Zároveň byla součástí něčeho výjimečného - televizní vysílání vznikalo, jako všechno úplně nové, na koleni, v malé partě jen několika lidí. Být u toho bylo vzrušující. Konec konců, na nudu si v životě Kamila stěžovat nemohla nikdy... Po zlatých šedesátých totiž nejenom do jejího života mocně vstoupila politika. 


1968 Pražské jaro, okupace

I přesto, že zastávala odlišné politické názory než její otec, apolitická zůstat nedokázala. Byla nadšená ze společenských změn, které v Československu provázely konec šedesátých let, podporovala Dubčeka a jeho politiku. A aniž to plánovala, stala se jednou z tváří těžkých srpnových dní roku 68. Byla to ona, kdo z televizí obrazovky národ informoval o vstupu vojsk do země. První hodiny okupace vysílala s okupanty přímo za zády. Opakovaně a starostlivě obyvatele varovala, aby si dali pozor a nenechali se vyprovokovat. Později ji lidé děkovali za její statečnost, ona odpovídala, že nebyla statečná, jen "hrozně nas*aná".


1970 Odvolána z vysílání televize
1977 Podepisuje Chartu 77

A aktivní už být nepřestala. V lednu 1969 podporovala studentské protesty v souvislosti s upálením Jana Palacha, pár týdnů poté dostala výpověď z televize a bylo jí ukončeno členství v KSČ. Ocitla se bez práce. Ze dne na den přišla o svůj vysoký sociální statut, stala se nepohodlnou. Snažili se ji zlomit přes tatínka, který byl ve vysokých politických funkcích - nepovolila. Až do roku 1989 tak pracovala na nejnižších pracovních pozicích jako kantýnská, prodavačka, uklízečka, servírka, podomácku vyráběla igelitové pytlíky. Angažovala se v disentu, byla jednou z prvních signatářek a velkých propagátorek Charty 77. Těžké doba se pro ni stala ještě temnější poté, co její nejstarší dcera emigrovala v roce 1978 do Anglie...

1989 Sametová revoluce 

Přišel listopad 89 a s ním i jedna z mnoha Kamiliných velkých chvil: společně s Martou Kubišovou promluvila na balkóně Melantrichu a dav dole pod nimi nadšeně skandoval jejich jména. Skončila doba temna a ona se opět věnovat tomu, co pro ni v životě bylo, jak mnohokrát řekla, na prvním místě: k profesi. 


1990 Návrat na výsluní
1994 Zastupitelka

A tak se hned po revoluci vrátila nejenom do televize, začala se objevovat i v jiných médiích, významná byla její spolupráce například s Rádiem Svobodná Evropa. Později si vyzkoušela i práci komunální političky, to když se díky preferenčním hlasům dostala z 28. místa na kandidátce ODA na místo druhé a na čtyři roky se stala zastupitelkou za městskou část Praha 1. Napsala několik knih věnovaných svému životu, namluvila dvojalbum svých fejetonů, jako po celý svůj život, i teď byla aktivní a neustále pracovala. 


2020 Umírá

Kamila Moučková, tato první dáma televize, v životě nesčetněkrát prokázala obrovskou statečnost. Třeba když vysílala v nejtěžších chvílích naší země, se sovětskými vojáky za zády či z provizorních studií, v nepříznivých podmínkách... Nebo když dala před obrovskou popularitou přednost pravdě a čistému svědomí. Zaplatila za to svou kariérou, svému přesvědčení obětovala podstatnou část svého aktivního života, kdy se nesměla věnovat tomu, co milovala a v čem byla skvělá.