Kdo za projektem Ženy Vysočiny stojí?  

Hana Hajnová

autorka a koordinátorka projektu


Alena Kastnerová

spisovatelka, copywriterka

Julie "Itusa" Opletalová

ilustrátorka, grafička

Nejrychlejší kontakt:

  • telefon: 721 684 323 (Hanka Hajnová)
  • e-mail: hana.hajnova@kroket.org

Najdete nás také na Facebooku

Víte, kolik ulic ve vašem městě nese jméno po ženě?

Tahle "jednoduchá" otázka stála na začátku našeho projektu. I naše skromné pátrání nás totiž přivedlo ke zjištění, že takových ulic je velmi ale opravdu velmi málo. A my se rozhodly to změnit. Tak vznikla myšlenka vytvořit kolekci medailonků zajímavých žen z Vysočiny, která by mohla být inspirací pro politiky a političky na všech úrovních samosprávy nejen v okamžicích, kdy rozhodují o pojmenovávání veřejného prostoru.

Nápad a první kroky k realizaci projektu podnikla na jaře roku 2020 Hana Hajnová, která zvedla hozenou rukavici a začala sestavovat seznam více či méně významných a slavných žen spjatých s Vysočinou. Pomocí participativního rozpočtu Pirátské strany získala i první finance, aby dokázala posunout projekt dál.

Oslovila brněnskou spisovatelku Alenu Kastnerovou a společně vytvořily kreativní koncept celého projektu. Ze seznamu více než čtyř desítek jmen zajímavých žen vybraly několik prvních příběhů ke zpracování a pustily se do práce. Alenka do psaní a Hanka do dalších úvah, jak dostat výstupy projektu mezi lidi.  Pod rukama jim začal postupně vznikat projekt mnohem ambicióznější, než si na začátku původně myslely. 

Přišel nápad vytvořit každé z vybraných žen originální portrét - ilustraci a protože těch vybraných životních příběhů bylo celkem 12, nabízelo se grafické zpracování do originálního kalendáře. Hanka založila fundraisingový projekt na dary.pirati.cz a společně s Alenkou začaly hledat ilustrátorku, která by se s nimi do projektu zapojila. Z několika oslovených jim to nakonec klaplo s Julií Opletalovou a tvoří se dál. Kromě kalendáře by měl vzniknout i originální plakát, který si budou moci veřejní činitelé pověsit ve svých kancelářích, aby tuto inspiraci měli pořád na očích.

 

Chcete znát více Žen Vysočiny?

Podpořte nás!

Chcete mít Ženy Vysočiny u vás doma? Nebo v kanceláři? Mrkněte na naše fundraisingové stránky, kde můžete finančně podpořit vznik dalších medailonků významných žen nebo si zakoupit originální plakát, kalendář,...


 

  • originální plakát Žen Vysočiny
  • kalendář na rok 2022 s 12 originálními ilustracemi
  • povídání s autorkami projektu u dobré kávy
  • letáček  k výstavě Míly Doleželové
  • osobní prohlídku výstavy v Telči